Czy istnieje gen odpowiedzialny za homoseksualizm?

Zapewne wielokrotnie zastanawiałyście się jakie uwarunkowania decydują o tym, że jest się jednostką homoseksualną? . Czy istnieje gen odpowiedzialny za homoseksualizm?. Czy homoseksualizm jest uwarunkowany czynnikami takimi jak: środowisko, wychowanie, molestowanie przez ojca, gwałt, czy jest to „coś” z czym się rodzimy, pewna cecha dziedziczna, jak skóra czy kolor włosów?.
Mimo, że było kilka badań na temat przyczyn homoseksualizmu, debata wydaje się być podzielona, z naukowcami w jednym rogu i religijnych fundamentalistów w innym.

Osoby homoseksualne powinny mieć zapewnione takie same prawa jak osoby heteroseksualne, czy bycie lesbijką to wybór, czy nie?, oczywiście, że nie, tak powie większość kobiet. Jednak nie wszyscy ludzie myślą w ten sposób. Oczywiście, jeśli zapytać ludzi, większość powie, że bycie lesbijką nie jest czymś, co wybrały. Dlaczego ktoś miałby zdecydować się na coś, co może spowodować bycie lekceważoną przez społeczeństwo, często odrzucenie przez swoje rodziny.

Niektórzy twierdzą, że bycie lesbijką to jest wybór. Takie postrzeganie i przekonanie krąży szczególnie względem tych kobiet, które kiedyś były w związku z mężczyzną, w związku małżeńskim lub wyszły z ukrycia w późniejszym życiu.

Myślę, że jest wiele osób, zarówno gejów, jak i lesbijek – którzy uważają, że tacy się rodzimy i nikt ani nic nie ma na to wpływu.

Większość organizacji naukowych uważa też, że homoseksualizm nie jest wyborem, że biologia odgrywa pewną nadrzędną rolę. Narodowy Mental Health Association mówi: “Większość badaczy uważa, że orientacja seksualna jest złożona i że biologia odgrywa ważną rolę. Oznacza to, że wiele osób rodzi się z określoną orientacją seksualną, lub że nie jest to ustalone w młodym wieku”. Naukowcy nie są w stanie stwierdzić, że istnieje gen lub kombinacja genów, które uczynią kogoś osobą homoseksualną. Genetyka jest bardzo złożona i naukowcy nadal będą badać ludzi i zwierzęta, ich chromosomy w aspekcie do powiązania z orientacją seksualną.

Homoseksualizm jako predyspozycja wrodzona – teoria biologiczna

Teoria biologiczna:

Zakłada, że homoseksualizm jest wrodzony – uwarunkowany genetycznie lub nabyty w okresie prenatalnym rozwoju (np. wskutek działania określonych hormonów).

Simon LeVay:

Twierdził, że znalazł w podwzgórzu homoseksualnych mężczyzn, którzy zmarli na AIDS grupę neuronów (zwaną INAH3), która była dwa razy mniejsza niż u osób heteroseksualnych. LeVay wysnuł teorię, że ta część podwzgórza ma coś wspólnego z zachowaniami seksualnymi. Wyprowadził stąd wniosek, że orientacja seksualna jest w jakiś sposób uwarunkowana biologicznie.

Krótka krytyka badań:

Wszystkich 19 homoseksualistów poddanych badaniom zmarło na AIDS, a ponieważ wirus HIV może powodować zmiany w mózgu, obserwowane różnice mogą być skutkami AIDS, a nie przyczyną homoseksualizmu. Przyznał to sam LeVay w swoim artykule.
LeVay nie zweryfikował orientacji seksualnej grupy kontrolnej. Jak pisze: „Dwóch z mężczyzn poddanych badaniom (obaj chorzy na AIDS) zaprzeczyło, jakoby podejmowali aktywność homoseksualną. Dane pozostałych 14 pacjentów nie zawierały informacji o orientacji seksualnej; zakłada się, że większość albo wszyscy byli heteroseksualni.” Jest to założenie błędne, ponieważ “Stosunki seksualne między mężczyznami są dominującym sposobem przekazywania (wirusa HIV) w Ameryce Północnej i Unii Europejskiej”, co oznacza duże prawdopodobieństwo, że część “grupy kontrolnej” także była homoseksualna.
Wśród wymienionej 16 osobowej grupy “heteroseksualnej” trzech mężczyzn miało INAH3 mniejsze niż homoseksualiści, a trzech wśród 19 osobowej grupy homoseksualnej miało INAH3 większe niż heteroseksualiści. Przy tak małej grupie badanych sprawia to, że wyniki nie są statystycznie istotne ani wiarygodne.
Sam LeVay w 1994 r. stwierdził: „Ważne jest podkreślenie, czego nie znalazłem. Nie dowiodłem, że homoseksualizm jest uwarunkowany genetycznie ani nie znalazłem genetycznych przyczyn bycia gejem. Nie wykazałem, że geje są gejami od urodzenia. To jest największy błąd, jaki popełniają ludzie wyjaśniający moje badania. Nie znalazłem także centrum odpowiedzialnego w mózgu za homoseksualizm […] Ponieważ badałem mózgi dorosłych, nie wiemy, czy znalezione różnice istniały już od urodzenia, czy pojawiły się później.”
Bailey, John M.; Pillard, Richard

Badaniom poddano bliźnięta jednojajowe, które mają taki sam garnitur genetyczny. Zakładano, że jeśli to czynnik genetyczny decyduje o homoseksualizmie, bliźnięta powinny mieć tę samą orientację seksualną. Badanie pokazało, że w 52% przypadków obu bliźniaków było homoseksualistami (w porównaniu z 22% zgodnością w przypadku bliźniąt dwujajowych i 11% zgodnością w przypadku par adopcyjnych). W pozostałych przypadkach jedna osoba była heteroseksualna, druga homoseksualna. Badacze doszli do wniosku, ze czynnik genetyczny odgrywa istotną rolę w powstaniu homoseksualizmu.

Krótka krytyka badań:

Gdyby genetyka decydowała o orientacji 100% badanych par bliźniąt jednojajowych powinno być homoseksualistami.
Badanie nie jest w stanie wykazać, jaki był wpływ wychowania. Anne Fausto-Sterling, zadeklarowana lesbijka i biolog specjalizujący się w badaniu uwarunkowań seksualności (Brown University), stwierdziła, że aby takie studium miało jakiekolwiek znaczenie, należałoby zająć się bliźniętami wychowywanymi osobno.
Chętnych do badań rekrutowano poprzez ogłoszenia wyłącznie w gazetach i magazynach skierowanych do osób homoseksualnych. O wiarygodności badania psychologicznego możemy mówić tylko wtedy gdy dobór uczestników do badań jest losowy.
Studium przeprowadzone zaledwie w rok później wykazało korelację zaledwie 25%. Badanie to podważyło ostatecznie tezę o czysto biologicznym uwarunkowaniu homoseksualizmu.
Hamer

Badacze zajęli się grupą 40 par homoseksualnych braci i sugerowali, iż w niektórych przypadkach homoseksualizm łączy się ze szczególnym regionem chromosomu X (Xq28), jaki homoseksualny syn dziedziczy po matce. 33 pary braci miały ten sam wzór w końcu jednego z ramion tego chromosomu. Hamer ocenił, że sekwencja markerów genetycznych w Xq28 jest związana z występowaniem skłonności homoseksualnych u 64% braci.

Media podały że wynikiem tych badań było odkrycie „genu homoseksualizmu”.

Krótka krytyka badań:

Nie zostało udowodnione, że zidentyfikowany region chromosomów ma w ogóle związek z seksualnością czy orientacją seksualną. Zwrócił na to uwagę sam Hamer w swoim artykule: „Te geny nie powodują, że ludzie stają się homoseksualni […] biologia osobowości jest o wiele bardziej skomplikowana.”
Ponieważ badania Hamera i zespołu nie spełniały istotnych kryteriów metodologicznych – m.in. nie było grupy kontrolnej – Hamer był zmuszony przeprowadzić je ponownie. Ponowne badania nie potwierdziły wcześniejszych odkryć. Również replikacje dokonane przez innych badaczy nie potwierdziły wyników Hamera.

Inne badania – wpływ hormonów

Wśród prób odnalezienia czysto biologicznych uwarunkowań homoseksualizmu znalazła się też teoria, iż matki homoseksualnych mężczyzn przeżywają silny stres w ciąży, co obniża poziom testosteronu i w efekcie powoduje demaskulinizację rozwijającego się mózgu dziecka. Nie uzyskano jednak żadnych dowodów na bezpośredni wpływ czynników hormonalnych na orientację seksualną.

Kościół

Kościół uznaje, że sama homoseksualność nie jest grzechem, grzeszne są natomiast homoseksualne zachowania. Zachowań potępianych przez Kościół jest wiele – masturbacja, antykoncepcja, seks przed- i pozamałżeński. Rzeczywistość społeczna rządzi się jednak własnymi prawami – osoby heteroseksualne żyją w konkubinatach, rozwodzą się i ponownie pobierają, używanie prezerwatyw jest powszechnie propagowane przez instytucje zajmujące się profilaktyką HIV/AIDS.

Osoby potępiające homoseksualność, często powołują się na Biblię. Mówią o tym, że homoseksualność nazywana jest w niej „obrzydliwością” a osoby homoseksualne „nie odziedziczą królestwa Bożego”. Warto jednak zapoznać się z bardziej obszernymi fragmentami Pisma Świętego i zrozumieć szerszy kontekst obowiązującego w tamtych czasach kodeksu moralnego.

Księga Kapłańska (18,22 i 20,13) w dwóch wersach wspomina o aktywności homoseksualnej między mężczyznami. „Ktokolwiek obcuje cieleśnie z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą, popełnia obrzydliwość. Obaj będą ukarani śmiercią, sami tę śmierć na siebie ściągnęli.” Pierwsze wersy tego samego rozdziału brzmią: „Ktokolwiek złorzeczy ojcu albo matce będzie ukarany śmiercią: złorzeczył ojcu lub matce, ściągnął śmierć na siebie”. Śmiercią ma być karany również każdy, kto popełnia cudzołóstwo, kto obcuje cieleśnie z żoną swojego ojca lub z żoną syna.

Na zakończenie

Pomimo nauk społecznych i badań biologicznych, nie jest jeszcze znane, co powoduje, że ktoś jest gejem, lesbijką, bi lub jednostką heteroseksualną. Ponieważ żyjemy w społeczeństwie, w którym wciąż jeszcze roi się od błędnych teorii i lęków wobec osób homoseksualnych, przyznanie się przed samą sobą do własnej seksualności zajmuje lesbijkom i gejom wiele czasu. Jak reszcie społeczeństwa, tak nam również wpojone zostały nienawiść – w tym przypadku do siebie samego. Przepracowanie własnej niepewności i zebranie odwagi do odsłonięcia się.

Bez względu na to, co oni uważają, osoby homoseksualne i ich zwolennicy będą kontynuować walkę o sprawiedliwe i równe traktowanie.

W.N.

Comments

 1. Zdjęcie profilowe
  cyska

  Jest fajna ksiazka, ktora mowi skad bierze sie homoseksualizm i dlaczego tak jest.
  ,,Dlaczego mezczyzna nie sluchają, a kobieta nie umie czytac map,, Allan i Barbara Pease 🙂

 2. Zdjęcie profilowe
  AnyaS

  Wydaje mi się, ze głównym czynnikiem jest relacja z rodzicami. Rozmawiałam z wieloma Les i w temacie rodziców zawsze ale to zawsze pojawiał się problem z ojcem… Nie znaczy to oczywiście, że każdy kto ma trudna relacje z ojcem zostanie homoseksualny… Jest jakiś mechanizm,podswiadomy, który wyłącza nam kobiecość albo który włącza niechęć do facetów… Typowym prostym przykładem jest sytuacja, w której ojciec ma nadzieję na syna a rodzi się mu córka. Oczywiście nikt niczego nie mówi na głos ale wysyłane są podświadomie sygnały że czyjeś oczekiwania nie zostały spełnione a córka jest często traktowana jak chłopak… Innym przykładem może być brak szacunku męża do żony.. Dziecko utrwala sobie podświadomie obraz mężczyzny i odrzuca w przyszłości bycie z takim wzorcem…alternatywą są kobiety…
  Jeśli masz dużo męskiej energii w sobie to warto wrócić do dzieciństwa i zapytać sobie dlaczego postanowiłas kiedyś zostać chłopcem?
  Pozdrawiam i czekam na komentarze.. Może ktoś ma własne przemyślenia… 🙂

 3. Zdjęcie profilowe NonPlusUltra
  NonPlusUltra

  skłaniam się zdecydowanie ku teorii pana Simon LeVay, nie po to by naukowo uzasadniać prawo do istnienia homoseksualizmu, ale moim zdaniem wiele obserwacji wskazuje na nieprzypadkowość pojawienia się homoseksualizmu u człowieka, sposób wychowania, środowisko etc. może mieć wpływ na pewne zachowania, ale sądzę , że na ostateczny “wybór” ma wpływ wewnętrzny imperatyw powstały na genetycznych podstawach.

 4. programy partnerskie

  Thank you for some other informative website. Where else may I get that type of information written in such an ideal manner?
  I have a project that I am simply now working on, and I have been on the glance
  out for such info.

 5. programy partnerskie ranking

  Hey there, I think your site might be having browser compatibility issues.

  When I look at your blog site in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer,
  it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!
  Other then that, superb blog!

 6. najlepszy program partnerski

  Hola! I’ve been following your web site for some time now
  and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Dallas Texas!
  Just wanted to say keep up the excellent work!

 7. Najlepsze programy partnerskie

  An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a friend who
  was conducting a little research on this. And he actually bought me lunch
  simply because I discovered it for him… lol.
  So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending time to talk about this topic
  here on your site.

 8. Free Expired Domain List

  This is the part of my site where I list all of the expired domains from sites that I scrape.

  I scrape the most popular sites on the internet to produce lists of expired domains.
  All the lists are free, and I try to update them as often as possible.

 9. programy partnerskie

  Thank you for the auspicious writeup. It
  in fact was a amusement account it. Look advanced to more added
  agreeable from you! However, how can we communicate?

 10. program partnerski

  Thank you a lot for sharing this with all of us you actually realize what you’re talking about!
  Bookmarked. Kindly additionally visit my website =).

  We can have a hyperlink change contract between us

 11. programy partnerskie ranking

  Hello there, I discovered your web site via Google at the same time as searching for a related matter,
  your web site got here up, it seems good. I’ve bookmarked it in my
  google bookmarks.
  Hi there, simply become aware of your weblog thru Google, and found that it’s really informative.
  I am going to watch out for brussels. I’ll appreciate in case you proceed this in future.
  Many people will be benefited out of your writing. Cheers!

 12. Caridad Affeltranger

  I really appreciate this post. I’ve been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You’ve made my day! Thx again

 13. Cordie Kratzke

  This is very interesting, You are a very skilled blogger. I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of your great post. Also, I’ve shared your site in my social networks!

 14. program partnerski

  Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it
  or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a little bit,
  but other than that, this is great blog. A fantastic read.
  I’ll definitely be back.

 15. ankara nakliyat

  Nakliyat sektörüne 2001 tarihinde şirket yapısıyla adım atan Deha Nakliyat firmamız kısa sürede Ankara nakliyat hizmetlerinde başarıyı yakalamıştır. Sorunların yaşandığı bu sektöre çözüm bulma yönündeki çalışmalarımız zaman içerisinde görevini tamamlayarak kaliteli ve güvenli taşımacılığın oluşmasını sağlamıştır. Ankara nakliyat işlemlerinde yoğun gayret ve çaba sarf etmemizin firmamıza kazandırdığıysa müşteri memnuniyetidir.

 16. 3 day flat belly cleanse

  Hi there, I found your web site by way of Google whilst looking for a related subject, your web site came up, it appears to be like great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 17. America terrorist

  Have you ever thought about includibg a little bit more than just your
  articles? I mean, whatt you ssay is important
  and everything. However just imagine if you addfed some great photos or videos to
  give your posts more, “pop”! Your content is excelpent butt with images and videos,
  this blog could undeniably be one of the best in itts niche.
  Superb blog!

 18. america Terrorist

  Hi! Do you know if they make aany plugins to assist with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing veery good success.
  If you know of any please share. Thanks!

 19. Free Expired Web 2.0 List

  Here is where I put all of my expired web 2.0 accounts.
  I scrape massive lists and then check to see if they’re expired.
  I think you’ll be surprised by the number of
  accounts that I come across. Hopefully, you’ll be able to put
  these expired accounts to good use.

 20. balıkesir nakliyat

  Balıkesir nakliyat firması aradığınız anda taşınma kararı almış olursunuz. Ve kafanızda onlarca soru biranda oluşur. Eşyalar nasıl toplanacak, demontaj, paketleme, kurulum, yerleştirme işlemler ve daha fazlası. Bunların nasıl olacağı hakkında tereddütleriniz vardır. Bu tereddütlerinizden kurtulmaya ne dersiniz? En iyi Balıkesir nakliyat firması tercih ederek tüm bu zorlukları kenara bırakabilirsiniz. Bizler geliştirmiş olduğumuz web sitemiz ve uygulamamız sonucunda size layık olan firmaları sizin için bir araya getirdik. Balıkesir evden eve nakliyat işlemlerinizde sorunlarınıza çözüm olmanın adı olmayı amaçlıyoruz. Hem de bunu en uygun fiyatlarla başarmaya hazırız. Ya siz hazır mısınız?

 21. best adult cams

  Good post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon everyday.

  It’s always helpful to read content from other authors and practice something from other websites.

 22. adult cam site Reviews

  Have you ever thhought abolut publishing an ebook or guest authoring on other
  sites? I have a blog based on the same ideas you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know
  my viewers would appreciate your work. If you are even remotely
  interested, feel free to send me an e-mail.

 23. best adult cams

  My brother suggested I might like this website. He was entirely right.
  This post truly made my day. You cann’t imagine simply how much time
  I had spent for this info! Thanks!

 24. adult cam review

  Hi this is kijnd of of off topic but I was wanting to
  know if blogs use WYSIWYG editors or iff you have tto
  manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding
  know-how soo I wanted to gget guidance from someone
  with experience. Any help would bee grratly appreciated!

 25. Antalya nakliyat

  Antalya nakliyat işleminde hizmet sunan her şirketin farklı hizmet anlayışı vardır. Kimin daha iyi veya kötü işlev yaptığı taşınma yapılmadan bilinmez. Bu nedenle tecrübe edinmeden bir firma hakkında yorum yapmak doğru değildir. Ancak bizler daha önce taşınan müşterilerin Antalya nakliyat firmaları hakkındaki yorumlarına bakarak sizlerin tercih yapmanızı sağlıyoruz. Bu şekilde gerçekleştirecek olduğunuz Antalya evden eve nakliyat işlemlerinizde sorunlar kenara atılarak mutlu taşınma süreçleri meydana gelmiş oluyor. Birde bunun yanına daha az ücretler ödemenizse hediye kuponu sayılır durumda.

 26. Hatay nakliyat

  Hatay nakliyat için yıllardır binlerce müşteriyi yeni yuvasına güvenle taşımış firmalarla taşınmaya ne dersiniz? Bahsi geçen Hatay nakliyat firmaları tecrübe ve iş prensipleriyle sizlerin memnuniyetine öncelik verirler. Eşyalarınız güvenli ellerde yeni adresinize nakil edilir. İşlerini büyük bir özveriyle yerine getiren Hatay evden eve nakliyat firmaları sizlerden gelecek talepleri bekliyorlar. Nakliyat platformumuz sayesinde sadece bir firmadan değil onlarca kaliteli firmadan nakliyat teklifi alarak fiyatları karşılaştırarak en iyi kararı verebilirsiniz.

 27. groovekart discount

  Please let me know if you’re looking for a writer for your site. You have some really good posts and I think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d love to write some material for your blog in exchange for a link back to mine. Please blast me an email if interested. Many thanks!|

 28. 123Movies

  Aw, this wwas a really nice post. Taking a few minutes and actual
  effort to create a top notch article… but what can I say… I hesitate a whole lot and don’t manage to get
  nearly anything done.

 29. Samsun nakliyat

  Samsun nakliyat ve taşımacılık için yılların tecrübesine sahip en iyi firmalar ve kadroları burada sizlere hizmet etmeye hazır. Zorlu süreçleri kolaylaştırmak adına yaptıkları çalışmaların tamamında başarı elde edilmiştir. Samsun evden eve nakliyat oldukça zor yapılan bir iştir. Doğru planlama ve strateji ile birlikte görev yapan personelinde alanında uzman olması çok önemlidir. Samsun nakliyat firmaları bu yönde oldukça ileri seviyede sayılabilir. Nedeni de çalıştırmış oldukları elemanların tamamı kalifiyeli kişilerden oluşmaktadır. Samsun nakliyat için sizlerde nakliyat firmalarımızla sorunsuz taşınma yapabilirsiniz. Problem yaşamadan taşınmak için güvenle tercih edin.

 30. child porn

  It’s enormous that you are getting thoughts from this
  paragraph as well as from our discussion made at this place.

 31. child escorts

  Hey there! I’ve been reading your weblog for a long time now and finally got the courage tto go ahead and giv yyou a shout out from Austin Texas!
  Just wanted to say keep up tthe great job!

 32. child escorts

  Excellentt post. I wwas checking continuously this blog
  and I am impressed! Extremely useful info specifically the
  last part 🙂 I caqre for such information much. I was seeking this certain infrmation for a very long time.
  Thank you and good luck.

 33. aumentar a massa muscular

  Simply desire to say your article is as amazing. The clarity on your post is just cool and i could assume you’re a professional
  in this subject. Well with your permission allow me to clutch your
  feed to keep updated with drawing close post. Thank you a million and please carry on the rewarding work.

 34. Konya nakliyat

  Konya ili ülkemizin en büyük yüz ölçümüne sahip illerinden biridir. Nüfusu aynı şekilde oldukça fazladır. Bu nedenle Konya nakliyat hizmeti büyük bir yere sahiptir. Her yıl binlerce kişi yeni yuvasına taşınır. Ancak burada dikkat çekilmesi gereken bir konu vardır. Oda bu hizmeti alan kaç kişini memnun olduğudur. Ve bu tabloya baktığımızda memnuniyet oranı oldukça düşüktür. Bu nedenle en iyi hizmeti sunan Konya nakliyat firmaları ile müşterileri buluşturmayı kendimize görev edindik. Ve bunun takipçisi olmamız gerektiği kanaatine vardık. Konya evden eve nakliyat alanında sağladığımız bu kolaylıklar müşteriler tarafından gayet hoş şekilde karşılandı. Yaptıkları yorumlar sayesinde görüşlerini bildirerek bir sonraki müşterilere yardımcı olmayı başardılar. Ve biz diyoruz ki Konya nakliyat hizmetine ihtiyaç duyan kişiler bünyemizde yer alan Konya nakliyat firmalarımızdan teklif almadan karar vermesin.

 35. GrooveKart

  Hello! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any suggestions?|

 36. Mersin nakliyat

  Mersin nakliyat ile taşınmalar pürüzsüz şekilde yerine getiriliyor. Hem de bunu sağlayan tek bir firma yok. Onlarca firma Mersin nakliyat sektöründe görev yapmaktadır. Bizler nakliyat platformumuz sayesinde en iyi Mersin nakliyat firmalarını bünyemiz altında toplayarak müşterilerin işlerini kolaylaştırdık. Mersin evden eve nakliyat hizmeti almak isteyen müşteriler sitemiz aracılığıyla tek bir firmadan değil birçok firmadan anında nakliyat teklifi alabiliyorlar. Teklif sunan Mersin nakliyat firmalarının fiyatlarını karşılaştırarak tercih yapabiliyorlar. Bu sayede daha ucuza taşınmış olup sorunların yaşanmasına da engel olmuş durumdalar.

 37. Muğla nakliyat

  Muğla nakliyat konusunda uzman ve Muğla evden eve nakliyat sektöründe fark yaratmış en iyi Muğla nakliyat firmalarını siz değerli müşterilerin daha kolay ve uygun fiyatlarla hizmet alması için bir araya getirmiş bulunuyoruz. Ayrıca yaptıkları işin her an takipçisi olarak çalışmaların düzgün şekilde yapılmasını sağlıyoruz. Muğla nakliyat her anlamıyla zorlu hizmetlerin en başında gelmektedir. Doğru strateji ile doğru karalar alınarak yapılması gerekir. Yoksa sorunlar kaçınılmaz büyüklükte ortaya çıkmaktadır. Bizler görev bilinci ve iş ahlakımızla tüm bunları eksiksiz yerine getiriyoruz.

 38. bloggingguide

  I’m really impressed with your writing skills
  and also with the layout on yokur blog. Is this a pid
  thheme or did you modify it yourself? Either way keep up
  the nce quality writing, it is rae to see a great blog like this one these days.

 39. Kayseri nakliyat

  Kayseri nakliyat sektörünün öncü nakliyat firmalarını nakliyat platformumuz aracılığıyla bir araya getirdik. En iyi olarak bu bilinen bu firmalarla çalışmak çok güvenli olmaktadır. Müşteri istek ve taleplerine doğru çözümler bulmak adına hayata geçirdiğimiz bu uygulama tüm kullanıcılarını memnun etmiş durumdadır. Kayseri nakliyat konusunda uzman firmalarımız gerek en başında gerekse de iş bitişinde dahi destek sunmaktadırlar. Bu nedenle onlara güvenebilir ve eşyalarınızı hiç çekinmeden teslim edebilirsiniz. Kayseri evden eve nakliyat için anında bu firmalardan nakliyat teklifi alarak taşınmanızı kusursuz şekilde yerine getirin.

 40. UA55NU7100KXXT ถูก

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to more added agreeable from you! By the way, how can we communicate?|

 41. sa

  I cannot thank you enough for the blog post.Really looking forward to read more. Awesome.

 42. sa

  I cannot thank you enough for the blog post.Really looking forward to read more. Awesome.

 43. sa

  I cannot thank you enough for the post.Really looking forward to read more. Cool.

 44. futbol.run Joel Latibeaudiere

  The off-field problems continue to mount at Fratton Park but, in the face of hugely the commitment and desire of Portsmouth’s players cannot be questioned. Fulham 1 Portsmouth 0: Avram Grant cops a sucker punch at Craven Cottage

 45. sa

  I cannot thank you enough for the blog post.Really looking forward to read more. Awesome.

 46. Manisa nakliyat

  Manisa nakliyat son zamanların en gelişmiş hizmetleri arasında yerini aldı. Bu duruma katkıda bulunanlarsa Manisa nakliyat firmalarının ta kendisidir. Büyük şehirlerle yarış halinde olan Manisa’nın gelişimi endüstriyel yükselişi olağan üstü seviyeye gelmiştir. Tüm bunlar hızla meydana gelirken Manisa evden eve nakliyat sektörünün bu durumdan aşağı kalması tabi ki beklenemez. Gerek açık pazar yük taşımacılığı olsun gerekse de evden eve nakliyat sektörü olsun Manisa nakliyat hizmetinin sağlanması için görev yapan nakliyat firmalarına oldukça fazla ihtiyaç duyarlar. Tamda burada biz devreye girerek Manisa da bulunan en başarılı kuruluşları bir çatı altında toplayarak gerek evden eve nakliye müşterilerin gerekse de nakliyeye ihtiyaç duyan firmaların taleplerine çözümler üretmekteyiz.

 47. Eskişehir nakliyat

  Eskişehir nakliyat hizmeti bu şehirdeki insanlar tarafından oldukça önem verilen hizmetlerin başında gelmektedir. Eskişehir halkı anı dolu eşyalarının taşınma sırasında zarar görmesini asla istemezler. Bu nedenle Eskişehir nakliyat firması tercih ederken ince eleyip sık dokuma yoluna giderler. Ancak nakliyat firması tercih etmek için iyi bir araştırma yapmak gerekir. Buda zor sürecin başındaki en meşakkatli iştir aslında. Bizler müşterileri meşakkatli süreçten kurtarmak adına en iyi Eskişehir nakliyat firmalarını çatımız altında toplayarak yaşanan sorunlara son verdik. Eskişehir evden eve nakliyat talebinde bulunan tüm müşterilere birçok firmanın fiyat teklifini anlık olarak ileterek en uygunu tercih etmelerini sağladık. Eskişehir nakliyat alanında yaptığımız bu uygulama tamamen çağımızın gereklerine uyum sağlamaktadır. Taşınan kişilerden aldığımız teşekkürlerde bunun en büyük kanıtı durumundadır.

 48. Cetogenico

  There is obviously a bunch to realize about this. I consider you made various nice points in features also.

 49. sa

  Say, you got a nice blog post.Thanks Again.

 50. Harold Gangelhoff

  great issues altogether, you simply gained a new reader. What could you suggest in regards to your post that you simply made some days in the past? Any certain?|

 51. sa

  Thank you for your blog article.Really looking forward to read more. Will read on…

 52. Trabzon nakliyat

  Trabzon nakliyat ve Trabzon evden eve nakliyat hizmeti sunan kurumsal nakliyat firmaları sizlere kaliteli hizmet sunmak için taleplerinizi bekliyor. Nakliyat platformumuz sayesinde birden fazla Trabzon nakliyat firmalarından anlık olarak nakliyat teklifi alabiliyorsunuz. Firmaların gerçek müşteri yorumları ve fiyat oranlarını karşılaştırarak doğru kararı verin. Taşınmanın zorluklarını kenara bırakarak eğlenceli bir nakliye sürecine imza atın. Her müşterinin hayalindeki taşınma için bizler üzerimize düşen görevi sorunsuz şekilde yerine getirmekteyiz. Sizlerde buna varsanız Trabzon nakliyat ihtiyaçlarınızda firmalarımızı tercih edin ve kolayca taşının.

 53. kalbimin nehri

  Kalbimin Nehri, Sesli Sözler, Sesli Güzel Sözler, Sesli Anlamlı Sözler, Sesli Aşk Sözleri, Sesli Ünlülerin Sözleri, Ve Daha Fazlası Kalbiminnehri.net sitemizden takip edebilirsiniz

 54. belgesel izle

  En güncel türkçe dublaj ve türkçe belgeselleri HD olarak ücretsiz izleyebilirsiniz.Nat Geo,Nat Geo Wild,Discovery,History olmak üzere çeşitli belgeselleri Dmov.net

 55. booty

  Hello there! I kno this is kinda off topic however I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog
  post or vice-versa? My website addresses a lot of the same subjects aas yourrs and I believe we could greatly
  benefit from each other. If you happen to be interested feel free to send me an email.
  I look forrward to hearing from you! Great blog by thee way!

 56. sa

  I cannot thank you enough for the blog post.Really looking forward to read more. Awesome.

 57. sa

  Say, you got a nice blog post.Thanks Again.

 58. Olejek Konopny CBD

  When I initially left a comment I seem to have clicked the -Notify me when new comments
  are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I receive four emails with the same comment.
  Perhaps there is a way you can remove me from that service?

  Cheers!

 59. purse organizer

  Good day! This post could noot be written any better! Reading this post reminds me of my old
  room mate! He always kept chatting aboit this.
  I will forward this post to him. Pretty sure he wipl have a good read.

  Thanks for sharing!

 60. over door hook

  Hello There. I discovered your weblog usinng msn. This
  is a very neatlyy wwritten article. I’ll make sure to bookmark it and return to learn extra of your
  useful information. Thanks for the post. I’ll certainly return.

 61. Olej z konopni CBD

  Hello! I simply wish to give you a big thumbs up for your excellent information you have right here on this post.
  I will be coming back to your site for more soon.

 62. laundry hanger

  Howdy! I know thhis is kind of off topic but I wwas wondering
  if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form?

  I’m using the same blog platform as yours and I’m having trouble finding one?
  Thanks a lot!

 63. sa

  I cannot thank you enough for the post.Really looking forward to read more. Cool.

 64. sa

  Say, you got a nice blog post.Thanks Again.

 65. eiendomsmegler

  Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you so much, However I
  amm having troubles with your RSS. I don’t underdstand the reason why I am unable tto subscribe to it.
  Is there anybody getting identical RSS problems? Anyone that knows the solution can yoou kindly respond?
  Thanks!!

 66. finn beste eiendomsmegler

  Definitely believe that which you stated. Your favorite
  reason seermed to be on the interdnet the simlest thing to be
  aware of. I say to you, I definotely get irked while peoplee think about worries
  that they plainly don’t know about. You managed to hit the nail upon the top as well
  as dfined out the whole thing without having side-effects ,
  people can take a signal. Will likely be back to get more.
  Thanks

 67. Precio De Criptomonedas

  Appreciating the time and energy you put into your website and detailed information you present. It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t the same unwanted rehashed information. Excellent read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 68. payday loans Canada

  What’s up friends, hhow is the whole thing, aand what you
  desire to say on the topic of this post, in my view its truly amazing in favvor off me.

 69. payday loans

  Thank you for some other fantastic article. Where else may just anyone get that kind
  off info in such a perfect method of writing?
  I have a presentation next week, and I’m at the look for
  such information.

 70. Cuantas Criptomonedas Existen

  Appreciating the dedication you put into your blog and detailed information you offer. It’s awesome to come across a blog every once in a while that isn’t the same old rehashed information. Fantastic read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 71. sa

  Say, you got a nice blog post.Thanks Again.

 72. child porn

  I cannot thank you enough for the blog post.Really looking forward to read more. Awesome.

 73. sa

  A big thank you for your blog article.Thanks Again. Want more.

 74. Seymour Ehret

  I’m truly enjoying the design and layout of your website. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Exceptional work!|

 75. door towel hanger

  I’m extremely impressed with your writing skills aas wepl as with the layout on yor weblog.
  Is this a paid theme or did you modify it yourself?
  Eirher wway keep up the nice quality writing, it is rare to see a nice blog
  like this one today.

 76. istanbul Escort

  I’m really enjoying the design and layout of your site.

  It’s a very easy on the eeyes which makes
  it mjch more pleasant ffor me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme?
  Exceptional work!

 77. sirinevler Escort

  I have been exploring for a little for any
  high quality articles or weblog posts in this kind off house .
  Explorring in Yahoo I ultimately stumbled ulon this website.
  Sttudying this information So i am glad to convey that I
  have a very good uncanny feeling I discovered exactly what I
  needed. I mot unquestionably will mzke certain to do not disregard this
  site and gibe it a glance on a relentless basis.

 78. sa

  Thank you for your blog article.Really looking forward to read more. Will read on…

 79. Money Looper Review

  We are a bunch of volunteers and starting a new scheme in our community. Your web site provided us with helpful info to work on. You have performed an impressive job and our whole group will likely be grateful to you.|

 80. sa

  A big thank you for your blog article.Thanks Again. Want more.

 81. http://cleantalkorg2.ru/

  Generally I do not learn article on blogs, but I
  wish to say that this write-up very forced me to check out and do it!
  Your writing taste has been amazed me. Thanks, very great article.

 82. sa

  I appreciate you sharing this blog article. Much obliged.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *